Historia

WIEK XIX

1896_emil_bruch
Koło Emila Brucha. Rok 1896

August Ludwig Franz Bruch był XIX wiecznym krawcem oraz operatorem karuzeli.

Pewnego dnia poprosił swego brata – kowala, by ten zbudował mu karuzelę. W ten sposób położony został kamień węgielny pod budowę „wystawienniczej dynastii” Bruch.

Od 1848 roku, rodzina Bruch podróżowała ze swoimi wesołymi miasteczkami od jednego miasta do drugiego, bawiąc publiczność okolicznych festynów.

Trzeci syn Augusta, Emil, zapoczątkował przełomowy czas w historii rodziny Bruch. W 1896 roku kupił pierwsze koło widokowe. W owym czasie zwane było ono „rosyjską huśtawką”, poruszane było siłą rąk ludzkich, a oświetlane – lampami karbidowymi. W ten sposób uprzedził o rok budowę najbardziej znanego w świecie koła widokowego na wiedeńskim Prater, które to cesarz Franciszek Józef I kazał postawić w 50-tą rocznicę objęcia przez siebie tronu Austro-Węgier.

Pierwsze koło widokowe rodziny Bruch miało 12 metrów i liczyło 10 gondoli.

 


WIEK XX

Radość odwiedzających, którzy mogli z góry obejrzeć cały festyn, okupiona była ciężką pracą ludzkich mięśni, stanowiących wyłączny napęd koła widokowego. Dopiero od roku 1900 zaczęto używać do tego celu silników parowych, a następnie – wraz z postępem techniki – wspomożono się silnikami elektrycznymi.

Z czasem koła też rosły. W 1960 roku William Bruch stworzył swoje pierwsze mobilne kolo widokowe z 16 gondolami, o wysokości 20 metrów.

 

 


WIEK XXI

Aktualnie Oscar Bruch udostępnia trzy koła widokowe:

Thüringen, Erfurt, Domplatz mit Riesenrad, Dom und Severikirche, Oktoberfest, Dämmerung

BELLEVUE
Od 1994 roku,  działa koło „Bellevue“, o wysokości przekraczającej 50 metrów. Wyróżnia się ono szczególnym stylem retro, odwołującym się do tradycji działalności rodziny Bruch.

Przejażdżka na tej wysokości w jednej pośród 42 gondoli zapewnia niepowtarzalne przeżycia.

 

 

SKY LOUNGE WHEEL

Kolejnym nabytkiem było koło Sky Lounge Wheel. Stanowiło ono między innymi symbol targów Expo 2000 w Hanowerze.Znane przez to na całym świecie koło wyróżnia się swym wyposażeniem: oprócz wyjątkowego oświetlenia, na które składa się 1.200 metrów neonów oraz ok 50.000 punktów świetlnych, cechuje się wyjątkowym napędem przez silniki o zmiennej częstotliwości.

W pełni zamknięte, przeszklone gondole zapewniają wyjątkowe wrażenia z przejażdżki Sky Lounge Wheel.

 

wheelofvision27

WHEEL OF VISION
Najmłodszym dzieckiem w rodzinie kół widokowych Oscara Brucha jest Wheel of Vision.
To 55 metrowe mobilne koło widokowe, przenosi 42 klimatyzowane gondole.
Stało się ono atrakcją wielu miast Europy.
Więcej o kole Wheel of Vision